Urzadzenia diagnostyczne narzedzia pomiarowe

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to coraz dużo popularne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasie układu optycznego ze dodatkowym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych partii ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można nabyć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop i jego przeznaczenie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a ponadto pochwy i sromu w sensie wykrycia zmian, które mogłyby oznaczać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Uczy się, że dokładność diagnozy przeprowadzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w współzależności z jego rodzaju.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Na indywidualnym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy realizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego widzi się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie doświadczenia i dostrzeganie go na profesjonalnym ekranie, a dodatkowo zapisywanie i wydawanie dla pacjentki, jak i do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.